Doğrudan Satış Sektörünce Sözde Ürün Satanlar

0
1667

Sözde Ürün Satıyoruz Diyen Şirketler ve Hizmet Satan Şirketler!

* Son zamanlarda bir hayli türeyen sözde ürün satan network şirketi olduğunu iddia eden ve network marketing sektöründe yeni bir kirlilik boyutu kazandıran şirketlere dikkat etmek lazım.

Bu konu hakkında herkesi bilinçlendirme adına bu yazıyı paylaşım yapıyorum.

Öncelikle şunları çok iyi bilmelisiniz ki “ürün networku” denilince akla gelmesi ve incelenmesi gereken ilk şirket Amway; dünyaya ürün networku nasıl yapılır gösterdi ve başarısını kanıtladı. Temizlik, kozmetik, ev araç gereçleri gibi ihtiyaç alanında kurgulanmış devasa proje. Sahada çok uzun vadeli çalışma yaparak kazanç sağlanıyor kısmı tartışmaya açık olsada insanları dolandırmıyor. Dünyanın en çok ciro çıkartan şirketi olarakta tescilli başarısı var. Şimdi piyasaya çıkan sözde ürün satıyoruz diyen network şirketlerinin sattıklarını Amway ürünleriyle bir kıyaslama yapın bakalım aralarında milyonda bir benzerlik var mı?

* Ürün alanında gıda tavsiyesi yani sağlıklı beslenme kategorisinden her zaman uzak duran birisi olarak sizlerinde bu ürünlerin yanından dahi geçmemenizi öneririm. Çünkü insanlara doktorculuk oynatarak, sağlık alanında suistimale açık olduğu durumu kullanan çok şirket var. 10 yıl önce ülkemizin her yerinde zayıflama, kilo aldırma, vitamin ürünleri vs satan şirketler vardı. Şimdi onların hangisi var? Onlar yok ama türevleri devam ediyor. Türkiye’de sağlık alanında network yapılmaz çünkü insanlar sırf kazanç için çok ciddi yalan yanlış tanıtımlarla ürün sattıklarını çok iyi biliyorum. Sağlık alanında doğru şirket var mıdır? Evet vardır ama milyonda bir diyebilirim oda büyük risk demektir. Ağız yoluyla alınan her ürün insan sağlığını iyi kötü ne derece etkiliyorsa o kadar büyük risk içeriyor. Zengin olacağımızı bilsekte sevdiğimiz insanların sağlığını riske atamayız, atmamalıyız.

* Değerli arkadaşlar evet bende yıllarca ürünlü network şirketinde çalışmalar yaptım, bir çok şirkete danışmanlık hizmetleri sundum. Lakin şuan piyasaya çıkan “sözde ürün networku yapıyoruz” diyenlerle bizim yaptıklarımız arasında uçurum vardı. Mesela biz insanlara “bu iş çok basit bunu içiyorsun ve herkes bunu çok basit bir şekilde içiyor ve içen herkes para kazanıyor” gibi çılgınca bir yalan söylemiyorduk ve gerçek ürün sisteminde olan kişiler bunu asla söylemez. Çünkü gerçek ürün networkunda ortada basit olan bir şey yok. Bir bayanın evde kullandığı kozmetik, temizlik ürününü bırakıp network olarak sunduğunuz şirketin ürününü tercih etmesi için çok büyük emek ve alın teri lazım. Amway tarzı gerçek ürün satan şirketlerin sunumlara katılın bakın insanlar nasıl alın teri döküyorlar. Sistemde sırf zengin olmak için kurgulanmış bir ürün senaryosu varsa ona ne diyoruz: “ürün bahane sistem şahane” yani yeni nesil yasal kılıfa bürünmüş titan – saadet zinciri. Evet o tarz sistemler bazılarına çok para kazandırır aynen ponzi veya titan – saadet zincirlerinde olduğu gibi, fakat siz zengin olmak için onlarca insanı da dolandırmış oluyorsunuz. Hayal satmış oluyorsunuz. “Neşeli Hayat” filminde olduğu gibi. İzlemeyen mutlaka izlesin. Aslında bu tarz sistemler de ürünün bahane olduğunu sizde çok iyi biliyorsunuz! Kimse kendini kandırmasın!

* Abdulkadir bey, web sitesi hizmeti de ihtiyaç olmayan bir şey satmak mıdır?
Günümüz şartlarında yüzde çoğunluk evet ihtiyaç değil diyebilir fakat üç beş yıl sonra ülkemizde ne denli bir ihtiyaç ve ne denli büyük bir sektör olduğunu çok daha somut göreceğiz. Cep telefonlarını düşünün, üç beş yıl önce akıllı telefon sektörü yokken şuan herkesin elinde akıllı telefon var ve o zamanlarda, şuan elimizde olan telefonların özelliğinden bahsediliyor olsa da rüya gibi geliyordu. Şuan cep telefonları diş fırçasından daha çok satılıyor. Sadece cep telefonu sektörü değil birde cep telefonuyla birlikte aksesuarlar, harici takılan aparatlar gibi entegre oluşan diğer sektörleri düşünün! Bu ürünlerle beraber hayatımızla neler değiştiğinin farkında mısınız? Türkiye’de şirketler için web site zorunluluğu adında kanun da çıkmış olsa web sitesi bugün ihtiyaç gibi görünmüyor olabilir ama üç beş yıl sonra herkesin en az üç beş tane sahip olduğu hizmet olacak. Şüphesi olan beklesin ve görsün. Şüphesi olmayan zaten bunun farkında ve yapması gerekeni yapıyor.

* Gerçek ürün networku mu iyi hizmet networku mu?
Her ikisi de kendi kategorilerinde farklı güzelliklere sahipler. Şuan ki süreçte şu diğerinden üstün diyemem fakat yakında çok ciddi farklar oluşacak. Mesela, ortalama 600 milyon dolara satılan yemeksepeti.com gibi projelerin hizmet sektöründe olması gerçek hizmet networku olan şirketlere ciddi değer katıyor. Daha iki hafta önce kendi şirketimiz olan Hedef Network’te bir temsilcimizle Tarsus’ta muhabbet ederken, güzel bir domain eğitimi sonrasında 354 TL’ ye almış olduğu web sitesine 2 ay sonra 5.000 TL teklif aldığını ifade ettiği zaman güzelliklerini çok rahat görebiliyoruz. Küçük bir analiz yapacak olursak: Ürün satan network şirketinde ürün sürekli satılınca ciro ve ona bağlı kazanç oluşur. Web sitesi hizmetinde ise, hem satılınca oluşan ciro kazancı hemde zaman geçtikçe kazandığı değerle çok ciddi gelirler sunuyor. Mesela 2 ayda 5 bin TL değer kazanan web sitesi beş sene sonra en az 10 bin dolar değerine çıkar. Buna benzer yüzlerce örnek gösterebilirim. Sadece ürün tüketilince değil ürününde sizlere ciddi kazanç sunduğu bir fırsattan bahsediyoruz.  Şimdi aradaki farklı daha iyi anlamış olduğunuzu düşünüyorum. Yine de tam olarak anlamadım diyenler için özel olarak, Kelebek Akademi bünyesinde, ‘domain ve web sitesinin önemi nedir’ konulu eğitimi vermek isterim. ( Bizde Ürün İçin Sunulan Eğitimler Ücretsiz Bilginiz Olsun )

* Sözde ürün sözde hizmet satan network şirketlerinde giriş bedeli çok yüksek olduğu gibi birde aylık aktiflik şartı koyarlar. Yani her ay belirli miktarda kariyerlere göre artan bir tutarda alışveriş zorunluluğu olur. Bu şekilde sizlere, ekibinizde olan insanlar her ay alışveriş yapmak zorunda olduğu için çok rahat para kazanacağınızı iletirler. Buda insanlara cazip görünen aslında insanları tuzağa düşüren büyük silahlarından birisidir. Amway tarzı gerçek ürünlü şirketlerinde aylık aktiflik zorunluluğu olabilir bunu sistemin sağlıklı işleyişi için normal görürüm çünkü tüketilen ürünler ortada herkesin çok ciddi manada ihtiyacı olan ürünler. Ama “ihtiyaçmış gibi gösterilen anlatılan ama gerçekte ihtiyaç olmayan ürünleri” aylık aktiflik şartıyla sunuyorlarsa burada hiç iyi niyet aramam. Dikkatli olmak lazım.

* Tek koldan prim dağıtıyoruz tuzağı!
Network marketing şirketleri tek koldan prim dağıtabilir: Kademeli kazanç sunan şirketlerde misal üçüncü beşinci kademeye kadar yüzde şu kadar prim kazanırsın gibi. Yalnız şunu hiçbir zaman unutmayın, hiçbir şirket tek koldan sunduğu kazançla sizi bir adım ileriye götüremez. Lider adayları için asıl kazanç ve gerçek kazanç ekip cirosu olan iki veya daha fazla koldan oluşan cirodan sunulan kazançlardır.

* Arkadaşlar özetle sizlere emek olmadan alın ve akıl teri olmadan “kısa yoldan zengin olmak” hissi veren her şirketten uzak durun. Bunu yapan kendi şirketimiz dahi olmuş olsa uzak durun. Bu kadar açık ve bu kadar netim.

Her şeye rağmen deniz gibi kendi kendini temizleyen bir sektör; Network Marketing sektörü. Bunun için bu sektörde kötüler barınamaz.

Kafanıza takılan, sormak ve öğrenmek istediğiniz her şeyi info@akadirbiber.com mail adresime yazabilirsiniz. Yoğunluktan dolayı geçte olsa dönüş yapacağımdan şüpheniz olmasın.

Hürmet ve Muhabbetle
Abdulkadir Biber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here