Network Marketing Nedir – Ne Değildir?

0
2428

‘Network Marketing’in Türkçe karşılığı ‘ağ pazarlama’ olarak bilinir. Biz daha anlaşılır olması için şöyle diyebiliriz: Network Marketing, ağ şeklinde oluşturulan bir pazarlama organizasyonudur ve bu organizasyon şekli, yüzyılın en iyi iş modellerinden biridir! Farklı bir açıdan da bakarak tanımlamak gerekirse: Network Marketing, kendimize yapacağımız en güzel iyiliğin ve geleceğimiz için yapacak olduğumuz en güzel yatırımın adıdır. Bireyler bu sistemde zaman ve mekân özgürlüğü içerisinde çalışma yapar, kendisine ve sevdiklerine daha güzel bir gelecek sunar. Kazancını, çocuklarına, eşine veya birinci dereceden akrabalarına miras bırakabilir. Dolayısıyla onlar için en büyük yardımı gerçekleştirmiş olur. Aslında Network Marketing, yardım etme sanatının kapısı, hatta başkalarına yardım ederken gönlümüzde duyduğumuz en güzel mutluluk sanatının ta kendisidir. Ve bir başka deyişle Network Marketing, girişimcilerin dünyası, hayallerimizin sınır tanımadığı, hedeflerimizin bir bir gerçekleştiği, krizlerden etkilenmeyen, başkalarına bağımlı olmadan kişisel potansiyelin sahada yansıtılması sonucunda gelir elde edilen bir iş okuludur.

Bu iş okulunda ki işleyiş nasıl gerçekleşiyor?
Yüzyılın en iyi iş modellerinden birisi olan network marketing sistemde ürün / hizmetler müşteriye doğrudan satış sistemi ile sağlanır. Bunu sağlayan bu sistemin içinde yer alan temsilcilerdir. Bu kısımda bir hatırlatma yapmam gerekirse, temsilci diye bahsetmiş olduğum bireyler için bazı firmalarda “serbest girişimci, üye veya distribütör” ifadesi de kullanılır. Sistem detayını 3 basamakta inceleyecek olursak:
1- Şekilde de görüldüğü gibi diğer sistemlerde yer alan ülke temsilcisi, bölge dağıtıcısı, toptancı ve mağaza kısmını Network Marketing Sistem’de sadece temsilci almıştır. Temsilci böyle bir durumda ihtiyacı olan ürün veya hizmeti çok daha uygun fiyata almış olur.

2- Temsilci bu ürünleri müşteriye ulaştırdığında belli bir oranda kazanç sağlamış olur. Bu oran genelde %10 ile %30 arasında değişmektedir. Bundan dolayıdır ki Network Marketing ürünleri marketlerde, mağazalarda, eczanelerde veya alışveriş merkezlerinde bulunmaz.

3- Temsilci aynı zamanda bu ürünleri ve sistemi başkaları na da tavsiye ederek bir organizasyon kurmaya başlar. Bu organizasyona dâhil olan kişiler artık bir iş ortağıdır. İş ortakları da eşit haklarda kendi organizasyonunu kurar ve böylece ağ şeklinde bir pazarlama organizasyonu gerçekleşmiş olur. Temsilci, iş ortaklarının oluşturmuş olduğu toplam cirodan da belli bir oranda kazanç sağlar. Zamanla organizasyon ağınız ve buna paralel olarak ekip cironuz büyür. Tabii ki kazancınız da bunlara paralel olarak artmaktadır. 1 ve 2. basamaktaki kazançlardan daha fazlası bu bölümde elde edilmiş olur.

Temsilci kazancını artırmak için ne yapar?
Öncelikle ürün veya hizmeti kendisi kullanır. Böylece ürün veya hizmet ile yakından tanışmış olur. Dolayısıyla bu alanda ki tecrübeleri artacaktır. Tecrübeleri sonucunda memnun kaldığı ürün veya hizmeti tavsiye etmeye başlar ve çevresindekilere tanıtım yapar. İş ortakları bulur. İş ortaklarına sistemi detaylı bir şekilde sunum yapar. Hem kişisel satışı hem de iş ortakları arttıkça cirosunun artışını sağlamış olur. Buna paralel olarak kazancında da sürekli artış sağlar. Network Marketing Sistemdeki çalışma durumumuzu tamamen biz belirlediğimiz için hem maddî özgürlüğümüzü hem de zaman özgürlüğünü bir arada yaşamış oluruz. Sanırım ikisini bir arada sunan farklı bir sektör yoktur! Şunu da belirtmemizde fayda var ki bu sistem herkes için mükemmel bir fırsat olduğu gibi, ülkemizde 18 yaş üstü herkes de yasal olarak ister yarım gün ister tam gün olarak bu sistemde çalışabilir.

Network Marketing sisteme başlangıç maliyeti minimum düzeydedir. Bu düzey ülkemizdeki firmalarda genel olarak 100 TL ile 500 TL arasında değişir. “Network Marketing Sistem ne değildir?” başlıklı ikinci bölümünde bu oranlara biraz daha dikkat çekeceğim.

Network Marketing Sistemi şirketler niçin tercih eder?
Şirketler bireylere sunduğu çok düşük bir başlangıç yatırımıyla binlerce, hatta on binlerce kişiden oluşan bir dağıtım ağına sahip olurlar. Ağ şeklinde oluşan bir organizasyonla ulaşılması en zor olan yerlere dahi ürün veya hizmetler ulaştırılır ve bu doğrultuda gelir yükseltilir. Ürün veya hizmetler raflara çıkmadığı ve kitle tanıtım araçlarını kullanmadıkları için rakipleri, bu tür firmaları izlemekte güçlük çekerler.

Network Marketing Sistemin diğer sistemlerden avantajlarını özetleyecek olursak:

– Zaman ve mekân özgürlüğü vardır.

– Başlangıç yatırımı çok düşüktür.

– Ürün veya hizmeti satın alma zorunluluğu yoktur.

– Ürün veya hizmet iade ve tatmin garantilidir.

– Belirli saatlerde ve belirli bölgelerde çalışma kısıtlaması yoktur.

– Kazanç sınırlaması yoktur.

– İster yarım gün ister tam gün çalışılabilir.

– Sosyal çevre ve sosyal faaliyetler için benzeri olmayan bir iş modelidir.

– Kazancınızı miras olarak bırakabilirsiniz.

– İstediğiniz zaman işi bırakabilirsiniz.

– Sistem çatısı altında olan herkes eşit haklara sahiptir.

– Ailenize daha çok zaman ayırabilirsiniz.

– Bireysel ve kişisel gelişimin merkezidir.

– Patron gibi size sürekli emir veren birisi asla yoktur.

– Kendi işinizin patronu olmuş olursunuz.

– İnsanlara maddî ve manevî yardım etmenin duygusunu her zaman yaşarsınız.

– Ekip ruhu ile hareket etmenin hazzı vardır.

Network Marketing ne değildir?
Öncelikle şunu çok iyi bilmek gerekiyor ki Network Marketing, Titan, saadet zinciri vb. yasal olmayan bir organizasyon değildir. Bu organizasyona ilk katılan kişiler çok kazanır daha sonra ki katılanlar ise ilk katılanların kölesi konumundadır düşüncesi %100 yanlıştır. Network Marketing Sistem’e ilk katılan ile son katılan kişi aynı haklara sahiptir. Sistemin bir unsuru olarak kim belirlenen koşulları yerine getirirse o daha çok kazanç elde eder. Adil kazanç sistemlerinde ilk veya son olmak kazancı belirleyen bir unsur değildir. İş plan anlatımlarında “Hiçbir şey yapmayın, sadece belli bir miktar para karşılığında temsilci kaydı yapın” deniliyor ve buna bağlı olarak çok para kazanacağınız vurgulanıyorsa o sistemlerden ve kişilerden uzak durun. Çünkü Network Marketing bu değildir! Mevcut işimizi bırakarak bu sistemde ani bir başarıyı yakalamak da mümkün değildir. Network Marketing Sistem çok yüksek tutarlarda para ödenerek başlangıç yapılan bir iş planı da değildir. Bu tarz kazanç planı olan firmalar %100 yasal olmayan firmalardır. Mesela Network Marketing kazanç planı, A isminde bir firmaya 1000 – 2000 TL gibi çok yüksek tutarda para ödeyerek başlangıç yapılan ve daha sonra insanları da o sisteme dâhil ederek gelir vaat eden bir kazanç modeli değildir. Çünkü Network Marketing Sistem’de bir anda zengin olmak mümkün değildir. Bu yanlış düşünce, tohumu toprağa bıraktığınız an hasat olmasını beklemek gibidir. Tabii bu, Allah’ın doğaya sunduğu kanunlara aykırıdır. Ortada kocaman bir emek olmalıdır.

Girişimci ruhların dünyası Network Marketing Sistem’le tanışmak hatta bir adım daha atıp içinde olmak için geç kalmayın.

Network Kariyer Dergisinin 2. Sayısında Olan Yazı Güncellenmiştir.

Abdulkadir Biber
info@akadirbiber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here