Network Marketing Ticaretinde Başarılı Olabilmek İçin İki Mükemmel Sır

0
1813

1- Takım Kurmak İçin Atılan İlk Adım.

Takım kurmak denilince akla gelen ilk şey çevremizden birilerini takıma dahil etmek düşüncesidir. Bu yapılan çok büyük bir hatadır. Çünkü gerçek başarıyı “takım kurmaya kendinden başlayanlar” gerçekleştirebilir.

Ne demek istiyorum? Bir örneklendirme ile detaylı açıklama yapacağım ama bunun öncesinde SEN ve BEN kavramlarını bir hatırlatma yapayım. SEN başkasının sana hitap şekli, BEN ise senin kendine olan hitap şeklidir.

Şimdi detaylı açıklamayı örnek vererek yapayım: BEN herhangi bir X şirketine dahil oldum ve takım kurma çalışmalarına başladım. İlk yapacağım aday listemi elime alıp hemen birileriyle iletişim kurmak olacak. Çevremde en çok güvendiğim veya bana güvenen, okul, iş, mahalle, sosyal medya arkadaşlarım vs. Bunu zaten liste hazırlama kurallarından çok iyi biliyorsunuz.

Bu kişilerden takım kurmaya başlamanın bir hata olduğunu ifade etmiştim. Peki doğru tercih nedir? Takım kurmaya kendinizden başlamanız yani önce takıma kendinizi davet emeniz. Evet yanlış duymadınız “kendinizi davet etmeniz.” Hatırlayın, biraz önce SEN ve BEN kavramlarından bahsetmiştik aslında bunların ikisi de size yapılan hitap şekli değil mi? Yani SEN ve BEN dediğimiz kişi SİZSİNİZ.

Takım kurmaya SEN ve BEN ‘in BİZ olmasından başlarsanız başarı yolunda ilk adımı atmış olursunuz.

Daha anlaşılır olması için konuyu biraz daha açalım. Takım olmanın kuralları vardır. Bunların en önemlileri arasında, SEN BEN değil BİZ ruhu dediğimiz TAKIM ruhunu yakalamak, planlı ve programlı çalışmak, belirli zaman periyotlarında toplantılar yapmak, kitap okumak vs… Genelde bizler ne yapıyoruz; aday listemizi elimize alıp insanları takıma davet etmek, onların kitap okumalarını, plan ve programlı çalışmalarını iletmek, sürekli onlar üzerinde değişiklik yapmalarını güncel hayatlarında gereksiz şeyleri çıkartıp daha verimli şekilde çalışmalarını tavsiye ediyoruz. Onların bir şeylere inanmasını ve inanmaları sonrasında başarılı olmasını bekliyoruz. İyi de kendin yapmıyorsun kendin inanmıyorsun değişime kendinden başlamıyorsun ki sonuç başarılı bir takım çalışması olsun. SEN ve BEN ruhu BİZ olmamış, kitap okumaya başlamamışsın, gitmen gereken toplantılara gitmemişsin, izlemen gereken videoları izlememişsin ama ne hikmetse başkalarının bunları yapmasını bekliyor ve takım kurabileceğini düşünüyorsun!

Bir şeylerin değişeceğine inanıyorsan, inancın sana maddi manevi güzel kazançlar sunacaksa SEN olarak BEN dediğin kişiyi karşına al ve onunla takım kurma kurallarını konuş. BEN dediğin kişiye değişime kendinden başlaması gerektiği söyle, ilk takım arkadaşım SENSİN ve seninle şu şekilde bu şekilde çalışmalar yapacağız de. SEN ve BEN olarak birlikte kitap okuyacağız, birlikte haftalık toplantılar yapacağız, birlikte hedeflerimizi gerçekleştireceğiz, ölene kadar birlikte yol arkadaşı olacağız…

Eğer SEN , BEN dediğin kişiye karşı saygı duyamıyor, dürüst olamıyorsa, takım olamıyorsa yani BİZ olamıyorsa başkalarıyla BİZ olabileceğini, başkalarıyla başarılı işler yapabileceğini, mükemmel takım olmak düşüncelerini hepsini unut. Hem de öyle bir unut ki; başarılı olmanın mümkün olmadığını düşünerek , hedeflerini asla gerçekleştiremeyeceğini bilerek, kendine inanmayanın başkaları tarafından inanılacak birisi olmadığını bilerek, kendine söz geçiremeyen, başkalarına söylediklerinin zerre kadar tesiri olmadığını bilerek…

2- Haftalık Toplantı

Haftalık toplantı network marketing sektöründe olmazsa olmaz dediğimiz en temel eylemdir. Bu eylemi gerçekleştirmeyen kişiler asla başarılı olamazlar. Hatta başarılı olmanın yanından dahi geçemezler. Belki biraz başarılı olmanın esintileriyle karşılaşabilir bu duyguyla haftalık toplantı olmasa da bak başarılı olabiliyorum diyecekleri süreç olur ama sonu %100 hüsrandır.

İsterseniz 3, isterseniz 5 veya 10 veya 20 yıllık tecrübeniz olsun eğer haftalık toplantı yapmıyorsanız: En önce kendinizi sonra size güvenerek takımınıza katılan herkesi kandırıyorsunuz. Onların duygu ve düşünceleriyle oynuyorsunuz. Onların başarısız olması, hedefinizin ve takım hedeflerinizin gerçekleşmemesi için yapmanız gerekeni kesin bir suretle yapıyorsunuz. Size garanti veriyorum haftalık toplantısı olmayan siz ve takımınız bir süreç sonra hiç olacaksınız.

Haftalık toplantı demek bu işin namusu diyebileceğimiz bir durum demek. Haftalık toplantı demek bu işin heyecanı demek. Haftalık toplantı demek var olan çalışmaların, sorunların, güzelliklerin değerlendirilmesi yeni hedeflerin belirlenmesi demek yani hedefe adım adım yaklaşmak demek, koşmak demek. Haftalık toplantı istikrar demek, belirlenmiş istikamette hiç durmadan yol almak demek.

Şimdi sormak istiyorum nasıl oluyor da haftalık toplantı yapmadan başarılı olmayı düşünüyorsunuz? Yola çıktığınız arkadaşlarla planlar programlar yapmayı düşünüyorsunuz. O çok sevdiğiniz size güvenen insanları bilgilendirmeyi düşünüyorsunuz?

Eğer bu iki önemli hadiseyi gerçekleştirebilirseniz ancak o zaman BAŞARILI OLMAK için gerekli koşulları yerine getiriyorsunuz demektir.

ÖZETLE NETWORK MARKETİNG SEKTÖRÜNDE BAŞARILI OLMAK İÇİN HAFTALARCA AYLARCA ARADIĞIN VE BULMAK İSTEDİĞİN, ŞÖYLE MÜKEMMEL BİRİSİ TAKIMIMDA OLSUN DİYE SÜREKLİ HAYAL ETTİĞİN KİŞİ “SENSİN”, ARADIĞIN ÇOK UZAKLARDA DEĞİL İÇİNDE YANİ BEN DEDİĞİN KİŞİ. HADİ BUYUR “SEN ve BEN” BİR OLUN TAKIM OLUN. ÖYLE BİR TAKIM OLUN Kİ “SEN ve BEN OLARAK BİZ RUHUNU” YAKALAYIN. BİRDE BU İŞİN NAMUSU OLAN HAFTALIK TOPLANTILARI ASLA İHMAL ETMEYİN.

SELAM SEVGİ VE MUHABBETLERİMİ SUNUYORUM.
BAŞARILARINIZ DAİM OLSUN.

Abdulkadir Biber
www.akadirbiber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here