Penceremizden Görünen Yöneticilik ve Liderlik Nedir?

0
1936

Çocuklar şirket yönetmek işini; “masasında pc olan bir koltukta akşama kadar oturmak” olarak tarif eder, Ergenler liderliği; “sokak ortasında yapılan bir futbol maçında en çok gol atan kişi” olarak tarif ederler. Çünkü onların dünyasında yöneticilik ve liderlik penceresinden gözüken odur.

Cahiller yöneticiyi “belli konumda egoların tatmin eden kişi”, liderliği ise “kişisel çıkarları uğruna insanları bir araya getiren kişi” olarak tarif ederler. Çünkü onların dünyasında kendileri öyle birisi olmak isterler.

Yaşıyla değil AKLIYLA/ZİHNİYLE olgunlaşan insanlar ise yöneticiliği “bulunduğu konumda en adil bir şekilde ve mesai kavramına takılmadan tüm sorumlulukları yerine getiren ve diğer çalışanların da getirmesi için yardımcı olan kişi” liderliği ise “takım sorumluluğunu üstlenen, vizyon ve misyonu ile tüm takım arkadaşlarına örnek olan, gemiyi en son terk eden kişi” olarak tarif ederler. Çünkü onların dünyasında gerçek bir yönetici ve lider penceresinden gözüken odur.

Özetle, ister çocuk ister cahil ister olgun bir insan olsun, herkes kendi dünyasında haklıdır ve kendi dünyasında gördükleri ile amel eder.

NOT: Zamanla olgunlaşan şeye ‘armut’, sadece hazlarını tatmin etmek için yaşayan şeye ‘hayvan’, akıl nimetini fark edip kullanan, aldığı derslerle ve yaşadığı olaylarla olgunlaşan şeye ‘insan’ denir.

Abdulkadir Biber / 30.07.2015 / Nevşehir

info@akadirbiber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here