Yapay Zeka Karşısında Kendini Geliştirmeyenlerin Hali Ne Olacak?

0
1799

Bilgisayar sistemi “tanımlayamadığı her şeyi tehdit içerikli bir dosya” olarak algılar ve kullanıcıyı uyarır. İnsanoğlu bu işleyişi ilk defa keşfetmedi, “kendi zihinsel yapısında olan bir işleyiş” olarak dijital ortama da aynı şekilde aktardı. Örneğin, bir bilgisayara yeni bir program yüklerken defalarca sorar -emin misiniz, son kararınız mı- veya harici bir disk taktığınız zaman -taramak ister misiniz, tehdit içerikli belge ve bilgiler tespit edildi- gibi uyarılar karşımıza çıkar. Zihinsel yapımız da aynı değil mi? Örneğin, 2000 TL maaşla çalışan birisine ticaretten ve ticaretin kazançlarından bahsederseniz ‘tanımlanamayan bir kazanç modeli‘ olarak beyin sürekli sinyal verir ve o bilgi tehdit içerikli bir dosya gibi algılanır. Hatta bu kişinin belleğini fazla zorlar iseniz “zihin sistemi error(hata)” verebilir. Bilgisayarlarımızı format atarak(fabrika ayarlarına geri döndürerek) kurtarmak mümkün ama zihinsel ayarını bozduklarımızı formatlamak yani fabrika ayarlarına geri döndürmek o kadar kolay olmayabilir.

Şimdilerde ise “yapay zeka” ile kendi kendini geliştirebilen sistemler kullanıyoruz. Örneğin, hemen hemen her telefonda olan “Health – Sağlık” programları ilk etapta standart bir şekilde çalışırken zamanla sizin yeme, içme, gezme gibi bazı özel verilerinizi kayıt altına alıp “standart olmaktan öte size özel” bilgiler sunmaya başlar. Bu şekilde milyonlarca insanların veri analizleri ile sürekli kendisini günceller yani geliştirir. Buna benzer “nesnelerin interneti” üzerine kurgulanan onlarca yapay zeka örneği vardır.

Tabi böyle bir durumda aklımıza şu soru takılıyor; bu sistemler dahi kendi kendini güncelleyen – geliştirebilen bir yapıya sahipken, kendisini güncelleyemeyen – geliştiremeyen insanların ve bu insanların bulunduğu işletmelerin, toplumların ve devletlerin hali ne olacak?

Cevabım çok kısa ve net olacak: Gelişimlere açık değil sen, İlim, Bilgi, Bilim ve Teknoloji  alanlarında kendini güncellemekten aciz isen yok olmaya doğru hareket ediyorsun demektir.

06.10.2018
Abdulkadir Biber / www.akadirbiber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here