Motivasyon Vicdan Huzuru İle Doğru Orantılıdır

0
1550

Hayat bir mücadeledir, gayrettir, eylemdir. Fakat gün gelir çok yorulursunuz, gün gelir pes etmek istersiniz, gün gelir maddi manevi tükenmişlik sendromu yaşarsınız. 

Bunun en büyük sebebi maddi ve manevi “yakıtınız bitmek üzeredir veya bitmiştir.” İnsanın yakıtı motivasyondur, motivasyondan elde ettiği güç ile hareket eder. Dışsal motivasyonlardan elde edilen enerji kısa sürelidir. Kömürden elde edilen enerji ile hareket eden “kara treni” düşünün bir türlü gelmek bilmez… Kim bilir belki hiç gelmez..! Fakat içsel motivasyondan elde edilen enerji çok etkilidir ve uzun sürelidir. İçsel motivasyon için de “petrol” ile hareket eden araçları düşünün. Bilmem kaç beygir gücünde kaç km hıza ulaşan araçlar… Şimdi birde hybrid teknolojisi söz konusu. Petrol ve elektrik enerjisi birlikte kullanılarak elde edilen süper güç… En son teknoloji olarakta “bor madeninden” elde edilecek olan muhteşem bir güçten, ve hareket halindeki araçlardan yeniden bir enerji üretmesini sağlayarak bitmeyen bir enerjiye sahip olunmasından bahsediliyor. Mümkün mü? Tabi ki EVET. Önemli olan döngüyü harika bir mühendislik ile inşâ edebilmek.

Şimdi dönelim biz insanoğluna. Bizim en önemli yakıtımız “içsel motivasyon” dedik. Şöyle düşünün hareket etmemizi sağlayan maddi manevi “motivasyon” enerjimiz “vicdan huzuruna” dönüşüyor ya da dönüşmüyor. Dönüşmüyor ise kısa bir zaman sonrasında yakıtımız bitecektir. Dönüşüyor ise yakıtımız bitmez tak aksine artar. Nasıl mı? Bitip tükenmek bilmeyen bir hybrid enerjisi sistemine sahip olmuş oluruz. Yani içsel motivasyon vicdan huzuruna, huzur tekrar motivasyona dönüşür. Bu döngüye sahip olduğunuz bir başarı yolculuğu nasıl olur? Hikayemizin sonu nasıl biter bilmem ama huzurlu bir yaşama sahip olacağımızdan eminim. 

Her şey gönlünüzce olsun. 
Abdulkadir Biber / 13.03.2019  – Bursa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here